Yüklüyor
Geçmişten Günümüze Makyaj

Geçmişten Günümüze Makyaj

Kadınlar için makyaj her dönemde farklı şekillere bürünse de daima özel ve önemli olmuştur.

Geçmişten Günümüze Makyaj

Ellerindeki imkanlardan sonuna kadar yararlanan kadınlar, makyaj trendleri ile bulundukları döneme damga vuran imzalar atmışlar. İşte geçmişten günümüze makyaj:

1- 1920'ler: Süt Beyaz Ten ve Baygın Gözler

 Makyajın kadınlar için önem kazanmaya başlamasında büyük bir rol oynayan 20’li yıllarda beyaz ten furyası göze çarpıyor. Bembeyaz yüze sahip kadınların gözlerinde baygınlık hakim. Eyeliner bu dönemde göz kapaklarını aşağıya çekecek şekilde sürülüyor ve incecik alınmış kaşlarla bu görüntü hafızalara kazınıyor.

Geçmişten Günümüze Makyaj 1920

2- 1930'lar: Renkli Farlar ve Dolgun Kirpikler

 Beyaz ten modası hakimiyetini korurken baygın gözler yerini daha anlamlı bakan gözlere bırakıyor. Bakışları kuvvetlendiren dolgun kirpikler, kirpik dibine sürülen eyeliner ve renkli farklar 30’lu yıllarda kendini göstermeye başlayan makyaj trendleri arasında.

Geçmişten Günümüze Makyaj 1930

3- 1940’lar: Kuyruklu Eyeliner ve Kırmızı Dudaklar

 40’lı yıllarda artık eyeliner daha kuyruklu bir şekilde sürülüyor. Kaşlarda incelik ve tende beyazlık devam ederken yanakları hafif renklendiren pembe allıklar tercih ediliyor ancak bu döneme kırmızı güçlü dudaklar damga vuruyor.

Geçmişten Günümüze Makyaj 1940

4- 1950'ler: Bol Maskara ve Güçlü Rujlar

 50’li yıllar geçmişten günümüze makyaj modasında en çekici dönemlerden biri. Gözlerde ten rengine yakın farlar, güçlü eyeliner ve bol maskarayla belirginleşen kirpikler öne çıkıyor. Bu çekici göz makyajı, koyu renkli rujlarla da taçlandırılıyor. Ayrıca 20’li yıllardan beri devam eden incecik kaşlar artık bu dönemde kalınlaşmaya başlıyor.

Geçmişten Günümüze Makyaj 1950

5- 1960'lar: Düşük Bakışlar ve Porselen Cilt

 Siyah kalın eyeliner ile dikkat çeken gözler, alt kirpiklere de sürülen bol rimel ile farklı bir boyuta taşınıyor. Bakışları düşüren bu yöntem 60’lı yılların en belirgin makyaj trendleri arasında. Ayrıca pürüzsüz beyaz cilt ve sert ifadeli kaşlarda bu dönemin çekici kadın algısını destekliyor.

Geçmişten Günümüze Makyaj 1960

6- 1970'ler: Makyajda Devrim

 Dönüşüm yılı olan ve moda tarihine damga vuran 70’li yıllarda makyajda da büyük bir değişim söz konusu. 20’li yıllardan itibaren yıkılmaz bir kale gibi duran bembeyaz cilt görünümü yerini bronz, doğal tene bırakıyor. Hafif yapılı cilt ürünlerinin yanı sıra pastel tonlarında farlar, şeftali allıklar, sadece parlatılmış doğal dudaklar ile kadınların alışılagelmiş makyaj algısı baştan aşağı değişiyor.

Geçmişten Günümüze Makyaj 1970

7- 1980'ler: Renk Cümbüşü

 70’lerin makyaj trendleri ne kadar yumuşak ve doğalsa 80’lerde de bir o kadar abartılı ve gösterişli. Gözlerde adeta bir renk cümbüşünü andıran farlar ve simler kullanılırken siyah kalem ile gözleri çerçevelemek de ihmal edilmiyor. Dudaklarda parlayan pembe rujlar; yanaklarda da günümüzün kontürünü andıran allıklar kullanılıyor. Orantının bulunmadığı bu dönemde sadece kaşlara ilgi gösterilmemiş. Olabildiğince kalın ve biçimsiz kaşlar 80’lerde göze çarpan detaylardan.

Geçmişten Günümüze Makyaj 1980

8- 1990'lar: Dudak Kalemi ve Dumanlı Gözler

 90’lı yıllarda bir önceki dönemin curcuna etkisinden sıyrılmaya çalışılmış ancak bu dönemde de asla unutulmayacak, travma etkisinde makyaj trendleri yer alıyor. Çerçevelenmiş dudaklar, adeta bir yayı andıran incecik yuvarlak kaşlar 90’lara damga vurmuş. Gözlerde ise artık daha sakin, dumanlı görüntüye ulaştıracak farlar kullanılıyor. Bordo ve kahverengi rujlar ise dönemin ikon haline gelmiş simgelerinden.

Geçmişten Günümüze Makyaj 1990

 9- 2000'ler: Milenyum ile Başlayan Metalik Renkler

 Milenyum çağına girilmesiyle birlikte 2000’li yılların başında metalik renklerin hakimiyeti görülüyor. Özellikle metalik buz mavisi göz farı, renkli göz kalemleri ve uçuk, çiğ pembe tonlarında rujlar hafızalarımıza kazınmış durumda. Ayrıca yoğun bronzer ve yapış yapış olan dudak parlatıcılarını da unutmamak gerek.

Geçmişten Günümüze Makyaj 2000

10- 2010: Kendini Yenileyen Dengeli Makyaj

 2010 yılıyla birlikte makyaj trendleri sürekli değişerek kendini yeniliyor. Genele baktığımızda ise makyajda denge hakim. Eğer gözlerde yoğun bir makyaj varsa dudaklar daha sade bırakılıyor ya da dudakta koyu renkli bir ruj kullanılacaksa gözler olabildiğince sakin renklerle dengeleniyor. Bu dönemde ortaya çıkan yoğun kontür ve highlighter da geçmişten günümüze makyaj modasında yer alan en çarpıcı trendlerden.

Geçmişten Günümüze Makyaj 2010

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız

Makale Yazarı


Takip edebilmek için lütfen giriş yapınız

En çok okunanlar

Geçmişten Günümüze Makyaj
Geçmişten Günümüze Makyaj
2018-07-23
Popüler Yenİ
2018 Yaz Saç Trendleri
2018 Yaz Saç Trendleri
2018-07-13
Popüler Yenİ

İlginizi çekebilir

Geçmişten Günümüze Makyaj
Geçmişten Günümüze Makyaj
2018-07-23
Popüler Yenİ
Loreal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu
2018 Yaz Saç Trendleri
2018 Yaz Saç Trendleri
2018-07-13
Popüler Yenİ

En Yeniler

2019 Kış Sezonunun Trend Saç Renkleri
3 Ürünle Pratik Makyaj
3 Ürünle Pratik Makyaj
2018-11-02
Yeni
Loreal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu