Yüklüyor
Sağlıklı Saçlara Kavuşmanın 10 Püf Noktası

Sağlıklı Saçlara Kavuşmanın 10 Püf Noktası

Hepimizin hayali parlayan ve sağlıklı saçlar değil midir? Olumsuz tüm koşullara rağmen her daim canlı ve kusursuz saçlarımız olsun isteriz. Maalesef, günlük yaşantımız hayalini kurduğumuz saçlara kavuşmamızı engelleyen birçok sorunu karşımıza çıkarıyor.

Sağlıklı Saçlara Kavuşmanın 10 Püf Noktası

Değişken ve kirli hava, kireçli su, düzensiz beslenme, stres... Liste böyle uzayıp gidiyor. Üstelik farkında olmadan yaptığımız hatalar da saçlarımızı yıpratıp cansızlaştırıyor. Peki sağlıklı saçlara nasıl kavuşuruz? İşte sağlıklı saçlara kavuşmanın 10 püf noktası:

1- Saç Tipi Analizi

 Sağlıklı saçlara kavuşmak için bilinmesi gereken ilk püf nokta saç tipi analizidir. Saç tipimizi bilmezsek kullandığımız ürünler ve saç bakımı ritüelleri istenilen sonucu vermeyecektir. Yağlı, kuru, ince veya kalın telli gibi saçımızın farklı özelliklerini bilmeliyiz. Saç tipinizi evde kendi gözlem ve deneyimlerinizle belirleyebilirsiniz ancak sağlıklı, kesin çözüm için eczane, hastane veya güzellik merkezlerine başvurabilirsiniz.

2- Doğru Ürün Seçimi

 Bakımlı saçlar için dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri doğru ürün kullanımıdır. Saçlarımızla ne kadar uğraşırsak uğraşalım eğer yanlış ürün kullanıyorsak kusursuz görüntüye ulaşmamız da imkansız oluyor.  Saç tipi analizi yaptıktan sonra bize uygun olan şampuan, krem, maske gibi ürünleri seçebiliriz. Eğer yağlı saçlarımız varsa yoğun krem içeren şampuanlardan uzak durmalı; kuru saçlarımız varsa mutlaka zengin yağlar içeren şampuanları tercih ederek saç derimizi canlandırmalıyız.

 3- Su Sıcaklığı

 Bakımlı saçlar istiyorsak banyo sırasında aşırı sıcak veya soğuk su kullanımından kaçınmalıyız. Mutlaka ılık su ile saçlarımızı yıkamalıyız. Aksi halde saç diplerimizde aşırı yağlanma, aşırı kuruma, saç tellerinde kopma gibi problemlerle karşılaşabiliriz.

 4- Yıkama Sıklığı

 Saçlarımızı her gün yıkamadığımız zaman temiz değil hissine kapılırız ancak aşırı yıkamanın saç derisinde kurumayı arttırdığını, aynı zamanda saçımızın yağ ve nem dengesini de bozduğunu bilmeliyiz. Dolayısıyla haftada 3 yıkamayla ideal sayıyı yakalamış oluruz.

5- Doğal Maskeler

 Saç bakımı ritüellerimizin olmazsa olmazlarından biri de maskelerdir. Özellikle doğal ürünlerle hazırladığımız maskeler saçlarımıza istediğimiz parlaklığı verir ve saçlarımızı güçlendirir. Zeytinyağı, avokado, hindistan cevizi yağı, argan yağı, yumurta gibi malzemelerle hazırlayacağınız doğal maskeler, haftada bir ya da iki kez uygulandığında istediğiniz sonucu verecektir. Saçları yormamak, köklere zarar vermemek için bu tür maskelerin haftada en fazla iki kez kullanılması doğru olacaktır.

 6- Sirke Mucizesi

 Sirke, sağlıklı saçlar yolundaki uğraşlarımızın en önemli yardımcıları arasında yer alıyor. Mucizevi etkiye sahip olan sirke, özellikle yağlı saçlar için kusursuz bir durulayıcı. Aynı zamanda parlaklık vererek saç tellerini de güçlendiriyor. Kokusuna dayanmak biraz zor olsa da saçlarınızı durularken birkaç damla sirkeden yardım almayı ihmal etmeyin.

7- Doğru Şekillendirme

 Saçlarımız çok fazla ısıyla temas ediyor. Kurutma makinesi, düzleştirici, maşa gibi elektrikli aletlerle şekillendirme yapıyoruz. Bu ürünler saç tipi ne olursa olsun; yanma, kopma, kırık ve benzeri sorunları arka arkaya sıralıyor ama saçlarımızı şekillendirmemek de pek mümkün değil. Dolayısıyla saçı doğru şekillendirmeyi bilmeliyiz. İşlemlerden herhangi birini yapmadan önce saçları ısıdan koruyacak bir ürün kullanmalıyız. Isıya dayanıklı ürünler sorunların çoğunu en aza indirgememize yardımcı olacak. Ayrıca olabildiğince az ısı kullanmalı, saçlarımızı uçtan dibe doğru tarayarak şekil vermeli ve saçlarımızın doğal dengesini bozmamalıyız.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız